Przekornie powiem- i kupuj i adoptuj. Jeśli chcesz dać dom psu, zapewnić mu godną starość lub wychować od szczeniaka czworonoga a rasa i predyspozycje nie mają dla Ciebie większego znaczenia odwiedź schronisko, fundację, przejdź przez procedurę adopcyjną i zacznij swoją przygodę. Jeśli z różnych względów szukasz określonej rasy psa a jego skłonności mają znaczenie, szukaj legalnych i rekomendowanych hodowli.
1. Legalne hodowle
Związek Kynologiczny w Polsce (ZKwP) dysponuje spisem hodowli różnych ras na terenie Polski. Istotną kwestią jest przynależność hodowli do związku lub organizacji kynologicznej. Tui dowiemy się, w jakiej instytucji zarejestrowana jest wybrana przez nas hodowla, która zawiera odpowiednie regulaminy i statuty. Jeśli decydujemy się na sprowadzenie psa z zagranicznej hodowli, tu również warto sprawdzić, czy jest zrzeszona w FCI. Decydując się na szczeniaka z odpowiedniego skojarzenia, nie będziemy kierować się odległością od miejsca zamieszkania. Sporo informacji na temat hodowli możemy uzyskać z forów internetowych, zrzeszających hodowców i miłośników wybranych ras. Tu dowiemy się na temat planowanych miotów i skojarzeń. Warto popytać innych użytkowników, którzy nabyli psy o ich wrażenia z pobytu w hodowli i sugestie.
2. Kontakt z hodowcą
Jeśli masz już wybraną hodowlę, w kolejnym kroku skontaktuj się z hodowcą. Jeśli masz możliwość, odwiedź wcześniej to miejsce, nim zakupisz psa. Z własnego doświadczenia mogę powiedzieć, że to bardzo ważny etap. Swojego psa brałam z hodowli zza granicy. Miałam wcześniej możliwość, by ją odwiedzić. Wcześniej korespondowałam z hodowczynią, zadając mnóstwo pytań i otrzymując na nie mnóstwo wyczerpujących odpowiedzi. Podczas wizyty w hodowli, gdzie miałam możliwość zobaczyć w jakich warunkach są trzymane psy, jaka jest ich kondycja, dowiedziałam się jak wygląda pierwszy etap socjalizacji szczeniaków, kiedy najlepiej je odebrać. Porozmawiałyśmy na temat skojarzenia TEGO miotu a ja powiedziałam, jakiego psa szukam i pod jakim kątem będą dla mnie ważne jego predyspozycje. Kontakt z hodowcą miałam również po odebraniu szczeniaka, kiedy potrzebowałam np. skonsultować dietę.
Jeśli hodowca unika kontaktu, odpowiada zdawkowo, proponuje odebranie psa poza hodowlą- zrezygnuj. Niech każda „czerwona lampka”, która się zapali, będzie wystarczającym ostrzeżeniem przed podjęciem ostatecznej decyzji.
3. Kondycja psów w hodowli
Szczególną uwagę powinniśmy zwrócić ile ras hoduje dany hodowca i ile dorosłych psów jest obecnie w hodowli. Każda rasa posiada specyficzne preferencje dotyczące żywienia, ruchu, aktywności. Ciężko pogodzić te wymagania przy wielu rasach. Zwróć uwagę na wygląd psów- czy mają zdrową sierść, błyszczące oczy, nie są wychudzone ani nie posiadają nadwagi.
Czy mają kontakt z ludźmi czy mieszkają w odizolowanych miejscach, widząc człowieka w momencie karmienia. Zachowania, zwłaszcza suk mają znaczenie dla przekazania w genach pewnych zachowań potomstwu. Raczej nie zależy nam na psach nadmiernie lękliwych czy agresywnych. Jeżeli nie podoba nam się zachowanie matki szczeniąt, poszukajmy innej hodowli.
4. Cena
Legalnie działająca hodowla, zarejestrowana w np. Związku Kynologicznym bardzo inwestuje w swoją działalność zarówno czas, jak i środki. Koszty generowane są przez dobrej jakości pożywienie, środki higieniczne, kuwety, zabawki, opiekę weterynaryjną dla zwierząt, odpowiedniej wielkości lokal, dostosowany teren. Dobry hodowca dba o prawidłową socjalizację szczeniąt, zatrudnia do pomocy trenerów, behawiorystów. Dba również o prawidłowy rozwój dorosłych już osobników, z którymi jeździ na wystawy lub zdaje egzaminy ( w zależności od rasy np. IPO, BH, PT, sporty), które podnoszą wartość zwierzęcia i świadczą o wysokiej świadomości i zaangażowaniu hodowcy. Wreszcie dobór odpowiedniego reproduktora to również koszt. Bo czasami hodowca poszukuje takiego poza granicami kraju a nawet kontynentu. Po narodzeniu zwierzęta poddawane są ocenie przez specjalistów ze Związku, chipowane lub tatuowane, wyrabia się im metryki i rodowody. Do dobrego hodowcy trzeba stanąć w kolejce.
Moda na określone rasy psów i kotów napędza rynek i jest jedną z przyczyn dla których powstają nielegalnie prowadzone hodowle, gdzie zysk jest ważniejszy niż jakość zarówno zwierząt , jak i warunków, w których żyją. Źle kojarzone suki, rodzące więcej niż raz do roku, źle karmione lub niedożywione, mieszkające w zimnych, ciasnych klatkach czy pomieszczeniach bez światła. W tych samych warunkach żyją szczeniaki, bez odpowiedniej socjalizacji, badań. Jeśli mają szczęście trafią w odpowiedzialne ręce. Jeśli nie, są wyrzucane lub trafiają do przypadkowych ludzi, bez pojęcia o wychowaniu psa. Schroniska są pełne takich ludzkich rozczarowań i niespełnionych ambicji. Wybieraj z głową lub… zrezygnuj z posiadania psa.