Jak trenować skutecznie z psem, żeby efekty były widoczne?

Bo w domu to on umie to zrobić, ale w parku to zupełnie głuchy”, „W domu tak ładnie się skupia a na ulicy, jakby mózg zgubił ”- często słyszę tego typu teksty i…. wierzę Wam. A dlaczego?

Bo psy uczą się kontekstowo. Jeśli ćwiczysz z psem np. „zostań” w domu, to w domu będzie zostawał. Jeśli ćwiczysz z psem „siad” przed podaniem jedzenia, to przed wejściem do windy będzie mieć problem z wykonaniem polecenia. Co więc zrobić, żeby komendy działały w każdym miejscu? Należy ćwiczyć w każdym miejscu. Jak więc ćwiczyć z psem? Po kolei:

  1. zaczynasz w miejscu znanym psu, bezpiecznym i pozbawionym większej ilości bodźców. Kiedy psiak dobrze radzi sobie z wykonaniem komendy, zwiększasz trudność.
  2. Wychodzisz z psem w miejsca mu znane, ale odludne, bez psów, dzieci, większych rozpraszaczy. Są to łąki, skwery. Ćwiczysz z psem na długiej lince. Mamy to? Czas na wyższy level.
  3. Zabierasz psiaka w miejsce bardziej ruchliwe, nieznane, takie, gdzie są ludzie, w oddali widać inne psy. Ćwiczysz z psem np. w okolicach placu zabaw, boiska szkolnego, na łące w parku. Osiągacie skuteczność powtórzeń na poziomie 80-100%? Przed Wami master level.
  4. Ćwiczysz z psem w miejscu ruchliwym, z dużą ilością rozproszeń. Wybierasz do tego popularne miejsca np. deptaki, psie parki.
  5. Do ćwiczeń zapraszaj pomocników (rodzina, znajomi), przy których będziesz mógł ćwiczyć odwołanie, powitanie czy spokojne mijanie.
  6. Ćwicz przy innych psach. Na początku znanych, spokojnych. Trenujcie odwołanie od innych psów.
  7. Pamiętaj, trening będzie skuteczny, kiedy będzie regularny i konsekwentny. Najpierw ćwicz a potem wymagaj 😊