Kiedy pada – zabawy dla psa w domu

Krótkie dni, zimno, słota nie sprzyjają długim wędrówkom. Najlepiej okryć się ciepłym kocem z kubkiem gorącej herbaty i zalegnąć na kanapie. Niezła opcja, ale na dłuższą metę z aktywnym pieskiem nie sprawdzi się. Warto pomyśleć o zajęciu dla pupila , bo jeśli tego nie zrobimy, piesek zajmie się sobą sam, a potem my zajmiemy się naprawianiem skutków psiej inwencji 😉

Jestem zadnia, że dom to miejsce odpoczynku, gdzie zwłaszcza aktywne psy powinny uczyć się wypoczynku. Nie zachęcam do poligonowych wyczynów, aportowania czy zabaw w przeciąganie, które mogą wręcz nakręcić psa. Są jednak zabawy, które zmęczą i wyciszą nasze czworonogi.

Obecnie rynek z artykułami dla zwierząt oferuje gotowe wynalazki do pracy umysłowej, które można kupić w wielu sklepach w internecie. Zabawki angażują psa, pobudzają zmysł węchu i uczą cierpliwości. Przykłady zabawek od firmy My Intelligent Dog’s poniżej.

Jeśli jednak nie chcemy wydawać pieniędzy na zabawki użyjmy do zbaw rzeczy, które znajdziemy w każdym domu.

Poniżej przykłady zabaw węchowych zaspokajających potrzeby łowieckie psa.

  1. Rozszarpywanie

Do zabawy wykorzystaj tekturową tubkę po papierze toaletowym. Zatkaj jeden z otworów, następnie wsyp kilka smaków, kolejno upchaj trochę papieru, znów smaczki (może być kawałek mięsa, warzywo lub owoc), papier itd. Zawartość upchnij ciasno, zatkaj drugi otwór. Zawołaj psiaka i wręcz mu tubę.

Opcja 2 – jeśli nie  dysponujesz zbędną tubką, zrób kulkę z papieru, do której wcześniej wepchniesz kilka przysmaków

  • Tropienie

Każ zostać psu w jednym z pomieszczeń np. korytarz, następnie w innym ukryj smaczki w zakamarkach. Dla początkujących czworonogów nie wybieraj trudnych miejsc. Możesz zostawić przysmak na środku pokoju, kolejny np. obok szafy. Wróć do psa, zbliż do nosa rękę pachnącą ukrytym jedzeniem i wydaj komendę np. „szukaj”.  Okazuj radość za każdym razem, gdy znajdzie smaka i zachęcaj do dalszej aktywności. Z każdą kolejną rundą zwiększaj trudność chowając jedzenie np. pod poduszką, w bucie

Opcja 2– zostaw psa w jednym z pomieszczeń. W innym, ciemnym pomieszczeniu np. łazienka lub pokój po zmroku ukryj przysmaki i nie zapalając światła każ psu je znaleźć.

  • Ence- pence

Każdy zna tą zabawę z dzieciństwa. Psy też lubią się w nią bawić. Ukryj w dłoni smaczka, pokaż psu obie pięści, wydaj polecenie „zgadnij która” i zaczekaj na reakcję psa. Jeśli dotknie nosem lub łapą właściwej dłoni, nagródź go. Jeśli się pomyli, pokaż dłoń, w której była nagroda. Nie dawaj jej. Zacznij zabawę od początku.

  • Zgadnij który

Weź 3 takie same kubeczki. Ukryj pod jednym z nich przysmak. Wydaj psu komendę np. „zgadnij który” i zaczekaj aż wskaże właściwy. Nagródź psa znalezionym smaczkiem. Jeśli na początku pies nie będzie wiedział o co Ci chodzi, wrzuć do jednego z kubków smakołyk, ale nie odwracaj go do góry dnem. Wydaj psu polecenie. Kiedy zrozumie zasady zabawy, wróć do wersji z odwróconymi kubkami

Opcja 2– będziesz potrzebować formy do muffinek i 3 piłek np. tenisowych. Do jednego z trzech otworów wrzuć smaczki, zakryj go piłką oraz dwa dodatkowe i przykładowe otwory. Wydaj polecenie.

Niech inwencja będzie z Wami! 😊