Kiedy pies jest szczęśliwy? Kilka słów o potrzebach.

Dla wielu z Was odkryciem może być fakt, że psów nie uszczęśliwiają nowe legowiska, ubranka, zabawki, gadżety. Psy nie znają wartości pieniądza,  nie znają się kompletnie na modzie, więc jest im tak naprawdę obojętne jak bardzo fancy jest miska, z której jedzą posiłki czy jak bajeranckie szelki noszą na spacer.

Ale też dla wielu z Was, zaskoczeniem nie będzie fakt, że szczęśliwy pies, to taki, który ma zabezpieczone podstawowe potrzeby, które  można zamknąć w dekalogu :

1. spacery, ruch

Pies powinien wychodzić na spacer przynajmniej 3 razy dziennie, z czego dwa spacery będą przeznaczone na załatwienie potrzeb fizjologicznych a jeden minimum 30 minutowy pozwoli mu na luźną eksplorację. Szczególnie powinny zadbać o to osoby, mieszkające w domu z ogródkiem i zapewnić psu spacer po okolicy. Spacer z psem zaspokaja naturalne potrzeby behawioralne pupila, do których należą m.in. węszenie, poznawanie nowych terytoriów oraz interakcja z innymi przedstawicielami własnego gatunku. Spacer to także idealny moment na sesję treningową, która ma na celu nauczenie czworonoga prawidłowego zachowania, typu chodzenie na luźnej smyczy, spokojne mijanie innych psów czy przywołanie.

2.odpoczynek i sen

Sen w życiu psa ma takie samo znaczenie jak w życiu człowieka.  Pozwala się zregenerować, wpływa na lepsze samopoczucie. Długość snu zmienia się wraz z fazami życia psa.  Dorosły pies potrzebuje ok 14-16 godzin na dobę a szczeniak jeszcze więcej. Potrzebny jest też czas nicnierobienia, kiedy pies może sobie spokojnie leżeć, obserwować otoczenie, drzemać. Zapewnia to balans między odpoczywaniem a spacerem i nauką. Za dużo bodźców i przestymulowania powoduje niepożądane zachowania- np. pies niszczy (bo to go uspokaja). Zapewnianie psu ciągłych doznań, szkoleń, aktywności spowoduje, że wychowamy sobie pracoholika, który nie będzie umiał odpoczywać.

3. żucie, gryzienie

Żucie i długie gryzienie, memłanie jest naturalną potrzebą psa. Wiele psów w taki właśnie sposób rozładowuje napięcie i stres. Jest to świetny sposób na psią nudę i urozmaicenie codziennej rutyny. Dodatkowo tego typu aktywność wpływa na dobrą kondycję zębów i dziąseł, redukuje kamień nazębny, a także wspomaga trawienie. Do zaspokajanie tej potrzeby można wykorzystać naturalne gryzaki, zabawki typu kong, gdzie chowamy jedzenie, lick maty, tutki po papierze , ręczniku, żeby pies popracował przy zdobywaniu jedzenia.

4. bezpieczeństwo

Obowiązkiem każdego przewodnika jest zagwarantowanie pupilowi bezpieczeństwa fizycznego i psychicznego. Mówiąc o bezpieczeństwie fizycznym mam na myśli m.in. chodzenie na smyczy, jeśli pies jest nieodwoływalny, dostosowanie zabaw i przeszkód do możliwości fizycznych psa. Zaś mówiąc o bezpieczeństwie psychicznym- pies musi nam ufać, że nie wpuścimy go w trudną sytuację. np. jeśli nasz pupil boi się innych psów, nie wpuścimy go na wybieg; jeśli boi się hałasu, dźwięków, nie zabierzemy go od razu na wycieczkę do miasta; nie pozwolimy, żeby był głaskany przez obce osoby, jeśli boi się ludzi.

Oczywiście, że są sytuacje, przez które pies musi przejść, ale będziemy wprowadzać w nie psa stopniowo.

5. więź z psem

Dużo wspólnych rzeczy nie tylko treningi, aktywności sportowe, ale tez i zwykłe spacery, wspólny odpoczynek, pobycie razem w nicnierobieniu wzmacnia relację z psem. Pies, z którym łączy nas szczególna  będzie robił więcej rzeczy dla nas, żeby nas zadowolić. Budowanie więzi trwa, potrzeba czasu.

Dodatkowo, wzmacniając relację z psem trzeba zapewniać mu też sukcesy i nagradzać za wykonanie zadania, sztuczkę przysmakami, zabawką czy słowem pokazując psu nasze uznanie.

6. kontakty z innymi psami

Unikajmy kontaktów z psami nieznanymi. Nie z każdym nasze psy muszą się polubić. Nieprzyjemne kontakty to duże koszty emocjonalne dla czworonogów. Unikajmy skupisk psów, gdzie na zamkniętej przestrzeni tłoczą , zazwyczaj pozostawione same sobie, bez możliwości wyjścia z trudnej sytuacji. Kontakty z innymi psami są ważne, ale niech odbywają się  pod naszym nadzorem i z psami, które nasz pupil akceptuje. Dobrze, żeby nasz pies miał swoich 2-3 kolegów, z którymi spotyka się na wspólną zabawę

7. stawianie granic i pokazywanie zasad

Bycie konsekwentnym i przewidywalnym dla psa, daje mu poczucie stabilizacji i bezpieczeństwa. Należy zawsze postępować tak samo i nie pobłażać w zachowaniach np. jeśli pies nie może wchodzić np. do kuchni- konsekwentnie nie pozwalamy mu na to. Brak konsekwencji powoduje zagubienie psa. Psiak potrzebuje stabilnego przewodnika a znajomość zasad pozwoli mu się czuć bezpiecznie.  Naukę obowiązujących zasad można powiązać z kolejnym punktem.

8.szkolenie

Szkolenie zaczynamy tak naprawdę od początku waszej znajomości, od pierwszych chwil, kiedy czworonóg trafi do Twojego domu.  Pokazujemy mu zasady i wyznaczamy granice, dbamy o prawidłową socjalizację z otaczającym światem. Szczeniaka zabieramy do psiego przedszkola, następnie uczymy podstaw posłuszeństwa. Dlaczego? Bo przed wami kilka, kilkanaście lat wspólnego życia, które chcemy spędzić z psem towarzyszem a nie psem utrapieniem. Chcemy mieć przewidywalnego, zrelaksowanego czworonoga, którego bez problemu zostawimy w domu, zabierzemy w gości, do miasta, weterynarza  czy na górską wycieczkę. Myśląc w ten sposób o psiaku, zadbamy o niego, jak o przyjaciela. Rzucaj psu wyzwania, stymuluj jego umysł, pokazuj nowe miejsca.

9.komunikacja

Z doświadczenia w pracy z psio-ludzkimi duetami wiem, że jest to umiejętność prawidłowego komunikowania się ze swoim psem jest wielokrotnie lekceważona przez ludzi. Często też popełnianym błędem jest personifikacja zwierzęcia i przekonanie, że psy kierują się tymi samymi pobudkami co ludzie np. „nie pozwoliłem mu przynieść kija do domu, to nasikał mi na dywan”. Nieznajomość psich rytuałów i zachowań może prowadzić na manowce i być frustrująca. Jeśli zrozumiemy i zaakceptujemy fakt, że nasz czworonóg jest innym gatunkiem, wówczas będziemy mogli dobrze odczytywać wysyłane przez niego sygnały i zrozumiale na nie odpowiadać.

Podstawą komunikacji, jest umiejętność czytania sygnałów wypływających z mowy ciała psa. np. jeśli podczas zabawy z innym psem, nasz pupil chowa się za naszymi nogami, wysyła nam sygnał, że chce być zabrany z tej przerastającej go sytuacji. Nie mówmy wówczas do psa „Idź głuptasku pobaw się z kolegą, nie chowaj się za mną”.

 Zaś jeśli nasz pies wpatruje się w nas długo i spokojnie, wysyła nam sygnał, że czuje przywiązanie.

Jeśli my ludzie chcemy być zrozumiali dla psa, wydawajmy mu krótkie polecenia, komendy. Psy nie rozumieją całych zdań- więc zamiast mówić „no ile razy mam Ci powtarzać, żebyś się tu nie kręcił, bo mi przeszkadzasz”, wydaj psu krótką komendę „Na miejsce”, którą możesz podeprzeć gestem.

10.zdrowie

Jeśli zachowanie psa zmieniło się dość niespodziewanie i ze spokojnego, stabilnego psa, zmienił się  np. w zlęknionego lub agresywnego, zanim poszukamy pomocy u behawiorysty, warto w pierwszej kolejności odwiedzić weterynarza. Często zmiana zachowania może wynikać z dolegliwości zdrowotnych.  

Należy również regularnie odrobaczać psa i pamiętać o obowiązkowych szczepieniach. Dbając o zdrowie naszych pupili nauczmy je, żeby nie zjadały śmieci na spacerze. Czasem skutki takiej „uczty” mogą być opłakane.