Nie dla psa kiełbasa. Produkty zabronione dla psów

Ciasteczko, czekoladka, winogrono, cukiereczek….a w tym wszystkim przyprawiona kiełbasa to najmniejsze zło.

Nie raz podkarmialiśmy naszego pupila naszymi ulubionymi przysmakami lub resztkami naszego posiłku, nie zawsze zastanawiając się, jakie konsekwencje będzie to miało zwierzęcia.

Poniżej lista produktów zakazanych dla Twojego czworonoga

  1. Czosnek i cebula– wbrew obiegowym opiniom nie odstraszają komarów i kleszczy a spożycie ilości odpowiadającej 0,5% masy ciała może być groźne w skutkach. Zawarte w nich związki siarkowe przyczyniają się do niszczenia czerwonych ciałek krwi, co może doprowadzić do anemii. Dodatkowo spożycie czosnku i cebuli powoduje problemy żołądkowe, biegunkę i wymioty.
  2. Winogrono i rodzynki– psy ich nie trawią. Już niewielka ilość może spowodować ból brzucha, ospałość, problemy z poruszaniem, mniejsza ilość moczu, ospałość , apatię a w efekcie śmiertelne uszkodzenie nerek. Objawy mogą wystąpić już po kilku godzinach od spożycia nawet 2 winogron na kilogram masy ciała.
  3. Czekolada– zawarta w niej tobromina jest trucizną dla psa. 1/3 tabliczki czekolady mlecznej zawiera 44-56 mg teobrominy , 1/3 tabliczki  czekolady gorzkiej zawiera aż 134 mg trucizny. Dawki śmiertelne teobrominy dla psów wynoszą 90-250 mg/kg. Wywołuje ona nadmierne widzialnie adrenaliny, zmniejsza przepływ krwi do mózgu a w efekcie może doprowadzić do ataku serca.
  4. Surowe białka– zawierają substancje niszczące biotynę, która odpowiada za wygląd, wzrost i zdrowie sierści naszych pupili.
  5. Mleko i produkty mleczne– zawarta w nich laktoza może być ciężko przyswajalna dla psów, co może objawiać się biegunką i wymiotami.
  6. Sól, pieprz, ostre przyprawy– sól zaburza metabolizm,  powoduje zatrzymanie wody w organizmie, co w efekcie może doprowadzić do śmierci. Pieprz i ostre przyprawy działają drażniąco na oczy, śluzówkę nosa i układu pokarmowego, mogą powodować wymioty.
  7. Owoce cytrusowe– zawarte w nich olejki eteryczne wywołują wymioty.
  8. Kości- kości z kurczaka i indyka są kruche, przy rozgryzaniu dzielą się na ostre części, które mogą pokaleczyć przełyk i perforować ściany układu pokarmowego. Kości wieprzowe są twardsze, ale ciężkostrawne dla psów.  najzdrowsze i najbardziej odpowiednie dla psa są kości cielęce i wołowe. Są źródłem witamin, minerałów, białka i tłuszczy. Kości wołowe są twarde, gryzienie ich pozwala na oczyszczanie płytki nazębnej z osadów i kamienia. Kości cielęce są miękkie i podczas gryzienia nie rozpadają się na niebezpieczne ości.
  9. Pestki jabłek– należy unikać podawania psom ogryzków, zawarta w pestkach amigdalina oraz cyjanek , stają się substancjami trującymi w procesie trawienia.
  10. Awokado– zawarta w nim grzybobójcza toksyna, jest nieszkodliwa dla ludzi u psów wywołuje wymioty i biegunkę. Spożycie persinu może prowadzić do uszkodzenia mięśnia sercowego, a nawet zaburzeń krążenia i oddychania.