Przedszkolak a pies

Rodzicu, jeśli masz wystarczająco czasu i sił, żeby ogarnąć żywiołowego i zazwyczaj pełnego pomysłów kilkulatka i poświęcić energię na wychowanie i socjalizację psa, to posiadanie czworonoga będzie dobrym pomysłem.

Zakładam, że jesteś również świadom, że szczeniak początkowo może mieć problem z przesypianiem nocy. Zanim nauczy się czystości, będzie załatwiał się w różnych miejscach , również w tych, gdzie bawi się Twoje dziecko. Zanim wymieni zęby, będzie próbował ulżyć swędzącym dziąsłom, gryząc porozrzucane zabawki. W ekscytacji może podgryzać, nierzadko boleśnie. Spacery będą wyglądały, jak chaos, zanim pies nauczy się spokojnie chodzić na smyczy i nie będzie ciągnąć w stronę interesujących obiektów.

Szczeniak w treningu czystości wymaga częstego wychodzenia na dwór, bez względu na pogodę i porę dnia. Zakładam, że jako odpowiedzialny rodzic zadbasz również o bezpieczeństwo swojego kilkulatka, kiedy będziesz musiał sprostać wymaganiom psa?

Zakładam, że jesteś również świadom, że pies dla prawidłowego rozwoju, wymaga nauki interakcji społecznych, poznania zasad postępowania, prawidłowej komunikacji, oswajania z otoczeniem, przyzwyczajania do różnych bodźców a zaniedbania czy błędy popełnione na kluczowych etapach rozwoju psa, będą miały skutki czasem ciągnące się przez całe życie psa.

Zakładam też, że właścicielem psa i osobą odpowiedzialną za czworonoga jesteś Ty, dorosły a nie Twoje dziecko. I zapewne przygotujesz, na ile to możliwe, swoje dziecko na powitanie nowego domownika.

Oto kilka wskazówek:

1) Wspólnie z dzieckiem przygotuj listę, jak postępować z psem:

– podczas posiłków (nie przeszkadzaj, nie zabieraj miski itp.)

– kiedy pies odpoczywa, śpi ( nie wołaj, nie zaczepiaj, nie budź pieska itp.)

– jak się bawić z pieskiem zabawkami (wybierz długi szarpak do wspólnych zabaw, wtedy trudniej będzie psiakowi chwycić dziecko za rękę)

– jak reagować, kiedy pies zacznie podgrywać (nie piszcz, nie machaj rękami, nie odpychaj psa, bo to go prowokuje jeszcze bardziej. Więcej o gryzącym szczeniaku tutaj https://psisko.com/index.php/artykuly/szczeniak-mnie-gryzie/ )

– jak głaskać (pies nie lubi być głaskany po głowie, ale lubi pod brodą i za uszami, nie wolno psa tarmosić, nie noś psa cały czas na rękach itp.)

Kiedy pojawi się pies, przypomnij dziecku, o czym rozmawialiście wcześniej;

2)  przygotujcie z dzieckiem wyprawkę dla psa- poproś dziecko, żeby przygotowało swoją propozycję listy zakupów;

3) zróbcie konkurs na imię dla psa;

4) zanim pojawi się pies , ucz dziecko utrzymywania porządku w pokoju. Tłumacz dziecku, że pies może połknąć drobne elementy np. klocki a konsekwencje mogą być opłakane. Ale też może szybciej zainteresować się rozrzuconymi po podłodze pluszakami niż tymi, które są na półce i może je zniszczyć;

5) Rozważ, czy zamiast szczeniaka, nie lepiej adoptować stabilnego, dorosłego psa ze znaną przeszłością? Odpadnie wtedy część zadań, o których pisałam powyżej.

6) Kup sobie melisę. Albo kontener melisy 😉