Pies zostaje sam w domu

Psy są zwierzętami stadnymi. W grupie czują się bezpiecznie, maja towarzystwo do zabaw, kiedy stado śpi, zawsze któryś psiak czuwa, wspólnie zdobywają jedzenie. Żyją w grupie.

Dołączając do ludzkiej rodziny, czworonóg zaczyna z nią tworzyć nowe stado, dlatego, kiedy ma zostać w domu sam odczuwa stres i zamiast się odprężyć i uciąć sobie drzemkę, nasłuchują pod drzwiami lub monitorują otoczenie z okna.

Żeby nie budować w psie lęku i nie pogłębiać tego stanu, staraj się już od początku pokazywać mu, że Twoje zniknięcie nie jest końcem świata i po jakimś czasie wrócisz do domu.

  1. Naucz psa odpoczynku. Zapewnij mu spokojne miejsce, gdzie będzie mógł się odizolować, nawet, kiedy inni są w domu. Nie pozwalaj psu podążać krok w krok za sobą, nie musi ciągle kontrolować Twojej obecności. Odeślij go na miejsce i podaj jakiś smakołyk do przeżuwania/konga, żeby zajął się nim na dłużej.
  2. Jeśli pracujesz z domu, pies nie musi spędzać z Tobą całego dnia, leżąc pod Twoim krzesłem. Jeśli masz możliwość, izoluj się od pupila na jakiś czas a w przerwach zapraszaj do siebie na zabawę, mizianko.
  3. Planując wyjście, jeśli to możliwe, wyjdź z psem na dłuższy spacer i zmęcz go zabawami umysłowymi lub węchowymi. Nie każdej rasie wystarczy kilkukilometrowy spacer czy pogoń za piłką.
  4. Wychodząc z domu, nie przedłużaj tego momentu i nie żegnaj się z psem wylewnie. On myśli, że skoro tak go tulisz i świergoczesz, to wybierasz się na wojnę a nie do pobliskiego sklepu. No i co jak nie wrócisz??? Auuuuu
  5. Zostaw psu włączone radio, muzykę. Spokojne dźwięki czy głosy odwrócą uwagę od bodźców za oknem.
  6. Jeśli pies będzie znudzony, może zacząć niszczyć otoczenie. Zostaw psu gryzaki. Rozważ naukę klatki kennelowej.
  7. Działanie uspokajające i przeciwlękowe mają olejki CBD, które można rozpylać, jak zapach na komary, wkładając urządzenie do kontaktu.
  8. Jeśli powyższe rozwiązania nie skutkują a pies przeżywa silne lęki, pomyśl nad rozwiązaniem farmakologicznym. Skonsultuj z weterynarzem leki z grupy benzodiazepin, blokujące pamięć.