Spacerek!

Po co psu spacer?

Nie znam zdrowego psa, który nie lubi wychodzić na spacery. Dźwięk smyczy, szelest zakładanej kurtki i … piesek już gotowy na przygodę. Dla wilków wyjście poza swoje terytorium, to czas łowów i zdobywania jedzenia. Udomowione psy zostały pozbawione tej funkcji, ale nadal traktują wyjście z przewodnikiem jako okazję do sprawdzenia okolicy, wymiany informacji i rozrywki intelektualnej. Wybiegany i zmęczony, szczególnie umysłowo pies jest spokojniejszy, nie broi w domu. Ciekawy spacer (nie tylko wokół parkingu dla załatwienia potrzeb), wspólne zabawy budują i zacieśniają więzi między psiakiem i jego panem

Załóż wygodne buty, zabierz kurtkę, smaczki dla psa, bidon z wodą, szelki, długą smycz. Na kilkukilometrowe spacery zaleca się używanie szelek typu guard, które posiadają 2 odsunięte od siebie obręcze i nie uciskają okolicy pach. Długotrwałe używanie szelek typu norweskiego może powodować urazy przeciążeniowe okolic łopatki. Pas, który przechodzi poziomo przez klatkę piersiową ogranicza zakres ruchu przednich łap.

Spacerowy bon ton

Spacer to czas, kiedy możesz pobyć ze swoim psiskiem. Możesz spędzić go jak chcesz, pobiegać, nauczyć komend, utrwalić sztuczki, założyć ślady. Możesz po prostu iść, gapić się w telefon, rozmawiać z kimś, dołączyć do innych psiarzy. Jakkolwiek. Serio, to Twój czas.

Musisz też wiedzieć, że prawo do spędzenia czasu po swojemu ma każdy. I pies i przewodnik. Dlatego nie puszczaj w miejscu publicznym psa, jeśli nie będziesz umiał go przywołać. Luźno biegający pies może przeszkadzać innym  w np.  akurat szkoleniu swojego psa, zabawie. Nie wszyscy ludzie lubią i tolerują psy. Nie muszą.

 Nie narzucaj się ze swoim psem innym „On chce się przywitać i pobawić”. Nawet jeśli masz towarzyskiego, zsocjalizowanego psa, to nie każdy pies jest taki. Niektóre wręcz unikają towarzystwa innych, bywają lękliwe, nieśmiałe lub agresywne.

I odwrotnie- Twój pies nie jestem dobrem wspólnym, nie musisz się zgadzać na głaskanie go przez obcych ludzi, dzieci.

I pamiętaj, posprzątaj po swoim pupilu. Czyszczenie podeszw, zwłaszcza tych z protektorem. Wiadomo…

 Ciekawe zabawy

Jeśli chcesz spędzić czas aktywnie, poniżej przygotowałam kilka przykładów wspólnych zabawy z psem na spacerze. Pamiętajcie, że każdy pies bez względu na wielkość ma w sobie mniej lub bardziej rozwinięty instynkt łowiecki a jego najsilniejszym zmysłem jest węch (więcej o psich zmysłach w artykule „Psie zmysły” https://psisko.com/index.php/psie-zmysly/ )

Kopczyki z liści usyp z liści 3 większe kopczyki, pod jednym z nich umieść smakołyk. Wydaj psu polecenie, żeby go odszukał

Kora drzew każ psu usiąść i zaczekać, podchodź do kilku drzew, które sa w pobliskim zasięgu wzroku psa. Tylko w korę jednego z nich powtykaj smaczki. Podejdź do psa, i zwolnij do szukania jedzenia.

Naturalna mata węchowa- wykorzystaj pień ściętego drzewa lub zbutwiały konar do poszukiwania smaczków. Rozsyp na nich kilka i każ psu szukać. Inna wersja- rozsyp smaczki w trawie lub liściach i każ psu szukać.

Zabawa w chowanego poproś towarzysza, z którym jesteś na spacerze, by przytrzymał psa na smyczy i odwrócił jego uwagę. Oddal się na znaczną odległość i schowaj za krzakiem lub drzewem. Twój towarzysz mówi do psa: „Gdzie jest pani?! Gdzie się pani schowała?” i trzymając na smyczy podąża za psem. W nagrodę za znalezienie pobaw się z psem szarpakiem lub podaj smakołyk.

Kładka– wykorzystaj powalone drzewo, naprowadź psa smakołykiem na przeszkodę i zachęć, by wszedł najpierw przednimi a potem dołączył tylne łapy. Zachęć słowami, żeby przeszedł. Inna wersja- naucz psa wskakiwać na ławkę lub murek. przechodząc obok nich każ psu znienacka wskoczyć na nie.

Gdzie zabawka- zabawa podoba do „Kory drzew”. Każ psu usiąść, pokaż mu jego ulubioną zabawkę, następnie każ psu zostać i oddal się. Przechodź obok pobliskich krzaków lub drzew dotykając ich zabawką i zostawiając jej zapach. Następnie ukryj (powieś na niskiej gałązce krzaka, rzuć między korzenie lub trawę) ja i wróć do psa. Daj mu do powąchania dłoń, w której trzymałeś zabawkę i zwolnij ze słowem „szukaj”. Kiedy pies znajdzie zabawkę, nagródź go chwilką wspólnej zabawy.

Pamiętaj, żeby między aktywnościami robić przerwy na odpoczynek, a dla psów, które nie umieją odpoczywać na naukę odpoczynku. Usiądź, przywołaj psa, każ mu usiąść, położyć się. Nagradzaj czas, kiedy jest przy Tobie bez wyszukiwania sobie dodatkowych aktywności.

Nauka w kontekście

Spacer to też świetna okazja do nauki. Wiesz, że psy uczą się kontekstowo? Cieszysz się, że pies przyjdzie na zawołanie, usiądzie, będzie za Tobą podążał, ale… w domu. Dziwisz się, że tam wszystko umie i rozumie a na spacerze jakoś Wam nie wychodzi. Psy zapamiętują zachowania i nabierają nawyków w zależności od miejsca, gdzie są utrwalane. Jeśli chcesz, żeby pies był tak samo posłuszny jak na znanym mu terenie, ćwicz też na spacerze. Powtarzaj z nim komendy i sztuczki na dworze. Wiem, nauka w rozproszeniu jest trudniejsza i bardziej wymagająca. Ale chyba chcesz mieć fajnego psa nie tylko w domu?

Have a fun!