Hotel dla psa

Bywają takie sytuacje, że musimy wyjechać a nie możemy zabrać ze sobą naszego czworonoga. Rodzina i znajomi też nie mogą pomóc. Zostaje hotel dla zwierząt. Na co zwrócić uwagę, wybierając odpowiednie miejsce.

Jest kilka uniwersalnych zasad, które sprawią, że hotel będzie miejscem przyjaznym , zarówno dla zwierząt jak i ich właścicieli.

Po pierwsze:

Jak mówi powiedzenie- miejsce tworzą ludzie. A w przypadku hotelu kadra opiekująca się zwierzętami.

Ważne, żeby byli to ludzie kompetentni, czyli osoby rozumiejące potrzeby zwierząt, potrafiące „czytać” ich zachowania, nastroje. Mam tu na myśli odpowiednie wykształcenie zawodowe, czy to w kierunku terapii behawioralnej, tresury zwierząt, weterynarii.

Zaś z punktu widzenia właściciela psa, powinny to być osoby komunikatywne, empatyczne, cierpliwe, wyrozumiałe potrafiące tłumaczyć i odpowiadać na pytania zatroskanych właścicieli.

Przed pozostawieniem należy opowiedzieć o  nawykach psa, sposobie żywienia, specyficznych zachowaniach.

Po drugie:

Miejsce usytuowania hotelu

Odległość od aglomeracji nie powinna być zbyt duża, aby można swobodnie przywieźć psa w ciągu dnia. Hotel powinien być zlokalizowany z dala od blokowisk. Najlepiej w  miejscach, gdzie dostępne są tereny zielone, niezbędne dla relaksujących spacerów. Hotel może mieć również swój ogrodzony teren z wybiegiem, placem zabaw do agility.

Na miejsce pobytu psa mogą być przeznaczyć pokoje w domu lub wybudowane dodatkowe pomieszczenie murowane z odrębnymi boksami dla zwierząt. Oczywiście odpowiednio klimatyzowane, ogrzewane zimą, z dostępem do światła.

Ważna jest przestrzeń. Są psy, które będą dobrze czuły się w pomieszczeniu z innymi zwierzętami, ale nie przepełnionym. Są psy, które najlepiej będą czuły się w osobnych kojcach w przestrzeni przeznaczonej tylko dla nich. Warto sprawdzić, czy będą spełnione warunki dla naszego pupila.

Po trzecie:

Bezpieczeństwo

Osoby opiekujące się psami powinny umieć udzielić pierwszej pomocy psiakowi, ale też i odpowiednio reagować w sytuacjach konfliktowych między zwierzętami.

Warto dopytać, czy hotel posiada  kontakt do lekarza weterynarii, który w nagłym wypadku udzieli fachowej pomocy.

Dobrze, jeśli w hotelu opieka zapewniona jest 24 godziny na dobę a hotel jest monitorowany. Niektórzy właściciele mogą oczekiwać dostępu do monitoringu, żeby móc obserwować swojego pupila.

Po czwarte:

Referencje i opinie

Dobra strona w internecie, wysoko pozycjonowana, z opisem usług, galerią zdjęć – to to co ułatwi korzystającym po raz pierwszy z hotelu  podjęcie decyzji.

Ładna strona to jednak nie wszystko, ważne są rekomendacje, o które warto prosić właścicieli czy zadać pytanie o konkretny hotel na lokalnym forum.

Po piąte:

Formalności

Ważna jest dobrze przygotowana umowa cywilno-prawna z opisem obowiązków hotelu, którą podpisujemy przed zostawieniem psa pod opieką hotelu.