12 złotych zasad socjalizacji

Przychodzi TEN dzień i szczeniak trafia do naszego domu. Przy matce i rodzeństwie spędził pierwsze tygodnie swojego życia, poznał ostrość swoich ząbków, smak zabawy, poznał najbliższe otoczenie pod czujnym okiem mamy. Około ósmego tygodnia zaczyna się usamodzielnianie, to też najlepszy moment na rozdzielenie od matki. Na szkolenie mamy jeszcze chwilę, ale już teraz warto uczyć malucha higieny, starając uczyć się załatwiania potrzeb na dworze i zasad panujących w domu. Piesek dowiaduje się np., że nie może spędzać czasu na kanapie, wchodzić do niektórych pomieszczeń. W ósmym tygodniu maluch jeszcze bardzo tęskni za rodziną. Należy poświęcić mu swój czas.

Między dziewiątym na dwunastym tygodniem następuje intensywny rozwój szczeniaka. To najlepszy moment na szkolenie i zapoznawanie z otaczającym środowiskiem. Socjalizacja to jeden z najważniejszych etapów w życiu psa.

Pomocna będzie Złota 12 Margaret Hughes, która zaleca zapoznanie psa z bodźcami, z którymi będzie miał do czynienia w całym swoim późniejszym życiu.

O co chodzi? W okresie socjalizacji szczeniak powinien:

1.Poznać i bawić się z 12 różnymi osobami: dzieci, dorośli, osoba z brodą, w okularach, starszy człowiek, osoba na wózku, w kasku, w czapce itp

2.Poznać 12 różnych powierzchni: płytki, drewno, trwa, kamienie, wycieraczka z juty, linoleum, parkiet, folia, gazeta itp.

3.Poznać 12 różnych odgłosów: mikser, odkurzacz, telefon, telewizor, odgłosy ulicy, karetka itp.

4.Bawić się 12 różnymi przedmiotami: szorstkie piłki, miękkie szarpaki, plastikowe lub gumowe zabawki, piszczące zabawki itp.

5.Zjeść z 12 różnych pojemników: miska metalowa, plastikowa, kong, kubek, spodek porcelanowy itp.

6.Być dotykanym na 12 różnych sposobów: podnoszenie, branie na ręce, oglądanie łapek, przegląd zębów itp.

7.Jeść w 12 różnych miejscach: w korytarzu, na klatce schodowej, u znajomych, na spacerze, na balkonie, pod parasolem itp.

8.Podołać 12 wyzwaniom: przejść przez drzwi automatyczne, przejechać się autobusem, chodzić po śniegu lub błocie, przejść po zwalonym drzewie, ławce itp.

9.Poznać 12 szybko poruszających się obiektów: rower, motor, deskorolka, hulajnoga, samochód, koparka itp.

10.Poznać 12 różnych miejsc: boisko, łąka, poczta, sklep, zakład samochodowy, goście w domu

11.Bawić się z 12 szczeniakami i dorosłymi, zrównoważonymi psami

12.Zostać 12 razy samemu z dala od rodziny i innych zwierząt na 5-45 minut

Stosując się do powyższych zaleceń, nie należy zmuszać psa i wzbudzać w nim lęku. Podczas poznawania świata, towarzyszymy maluchowi i wspieramy swoją obecnością.