Ja chcę pieska! Odpowiedni psi towarzysz dla Ciebie

Ja chcę pieska!- odpowiedni psi towarzysz dla Ciebie

Border collie po raz pierwszy zobaczyli na zawodach Dog Frisbee. Ach, takie mądre i tak wysoko skaczą. Potem w internecie zaczęli oglądać filmiki ze sztuczkami, tańcem, agility. Ach, takie urocze, sprytne, szybko się uczą. Takie fotogeniczne i tak pięknie wyglądają jako dodatek do rodziny z dziećmi. Oni mają małe dzieci, dom z ogrodem- idealnie. Decyzja zapadła. Wzięli z hodowli uroczego szczeniaka. Będzie wesołym towarzyszem dziecięcych zabaw i tak wysoko będzie skakać na ogrodzie za frisbee. I na zdjęciach tak słodko wygląda. Dzieci zachwycone.

Szczeniak rośnie, bywa, że coś pogryzie w domu, ukradnie porzuconą przez dzieci zabawkę, poszarpie. Z czasem zaczyna pojawiać się warczenie przy misce, zwłaszcza przy dzieciach. Na jednego nawet z zębami wyskoczył. Pies jest też zapalczywym ogrodnikiem. Wiosną przesadził pani wszystkie azalie i zrobił dziury w trawniku pod nowe drzewka. Kiedy ukończył prace na działce, udał się przekopując pod płotem na zwiedzanie okolicy. Wieczorem przyszedł sąsiad poinformować, że ich pies zagryzł 3 ozdobne kurki ze stada…

A miało być tak pięknie, tylko czasu zabrakło.

Idą święta, czas prezentów. Z niejednego pudła wyskoczy puchata kulka a czyjeś marzenia, zwłaszcza dziecięce zostaną spełnione. Urocze, ale czy przemyślane? Bywa, że  dokonując wyboru psa, kierujemy się modą lub emocjami.

Jeżeli już wiemy, że chcemy mieć psa warto się zastanowić, czy nasze przyzwyczajenia i nawyki nie będą dla psa krzywdzące. Jeśli jesteśmy aktywni, lubimy wielokilometrowe biegi dobierzmy psa, któremu duża dawka ruchu sprawi przyjemność. I odwrotnie, jeśli lubimy siedzący tryb życia i jesteśmy domatorami, warto pomyśleć o rasach, które nie potrzebują ekstra wysiłku fizycznego.

Mówi się, że  właściciele psów są zdrowsi i żyją dłużej niż ci, którzy psów nie mają. Jednak sam pies nie uczyni naszego życia ani zdrowszym, ani szczęśliwszym jeśli nie będziemy potrafili go pokochać i zaakceptować. Zanim nabędziemy psiaka, zastanówmy się, jaki typ będzie dla nas odpowiedni.

Międzynarodowa Federacja Kynologiczna (FCI) podzieliła rasy psów na grupy.

Poniżej dokonam krótkiej charakterystyki każdej z nich:

Owczarki i inne psy pasterskie

To popularna grupa psów, które odnajdują się w rodzinach i w mieszkaniach. Spotkamy w niej m.in. border collie, owczarki belgijskie, holenderskie, australijskie psy pasterskie, welsh corgi, polskie owczarki nizinne i podhalańskie. To przede wszystkim psy użytkowe, wykorzystywane w służbie człowieka jako psy ratownicze, stróżujące, do ochrony, do zaganiania, jako przewodnicy. To samodzielne, silne psy, czujne i energiczne. Pełne temperamentu i szybo się uczące. Czasami wykazujące  niespodziewaną ostrość. Mogą być mało delikatne wobec dzieci. Wybierano jako psy rodzinne, w codziennym życiu wymagające jednak odpowiedniego, konsekwentnego postępowania i stanowczości.

Sznaucery, pinczery, molosy

W tej grupie znajdziemy m.in.  dobermany, sznaucery. To psy najlepiej nadające się do obrony lub stróżowania. Są niezwykle inteligentne, oddane ludziom, uczą się szybko i chętnie. Z natury są posłuszne. Często wykazują wyjątkowy popęd do obrony. W tej grupie znajdziemy partnerów w sportowym trybie życia.  Molosowate (w tej grupie m.in. cane corso italiano, dog z majorki, rottweiler, nowofunland, owczarek kaukaski) ze względu na ich ostrość już w dawnych czasach wykorzystywano do polowań na grubego zwierza i pilnowania dobytku. Ze względu na niewłaściwe ich użytkowanie zyskały niestety złą opinię. Dają się łatwo sprowokować a w nastroju do walki, są trudne do powstrzymania. Wychowując je od małego trzeba postępować z wyczuciem. Należy przyzwyczajać je  do współżycia z innymi psami i obcymi ludźmi.

Teriery to bardzo liczna rodzina małych i średniej wielkości psów. w tej grupie znajdziemy m. in jack russel teriera, yorkshire teriera. Ze względu na wielkość i przyjazny, sympatyczny wygląd wybierane jako psy rodzinne i „do bloku”.  W ich niewielkich ciałach kryje się ogromny temperament i żywotność. Pierwotnie wykorzystywane do polowań na lisy i borsuki. Na co dzień są inteligentnymi, pojętnymi i miłymi towarzyszami. Czujne, bywają szczekliwe, zawsze chętne do zabawy. Świetnie sprawdzają się w psich sportach typu agility czy dog frisbee.

Jamniki- tej grupy chyba nikomu nie muszę przedstawiać. Świetnie sprawdzają się jako psy użytkowe w myślistwie, płoszeniu, pracują pod ziemią wchodząc do lisich czy borsuczych nor. W większości to jednak psy trzymane w domu, do towarzystwa. Są uważne, zawadiackie, mogą być agresywne. Są czujne i zdolne do obrony. Bywają niezależne. Wymagają konsekwentnego postępowania.

Szpice i psy pierwotne

To szeroka grupa, w której znajdziemy psy wykorzystywane do stróżowania, towarzystwa, zaprzęgów i polowań. Do zimowych sportów zaprzęgowych świetnie nadają się husky syberyjski, Alaskan malamute, samojed. Mają wysoko rozwinięty popęd łowiecki, wobec każdego są przyjazne, ale nie przywiązują się do człowieka i trudno je ułożyć. Mimo gabarytów nie nadają się na stróży domu ani nie mają popędu do obrony.

Basenji, Akita, Shiba, Chow-Chow coraz częściej goszczą w naszych domach i chociaż nie wyglądają, genetycznie najbardziej zbliżone są do wilków. To rasy o silnej woli i dużym poczuciu niezależności. Są wymagające pod względem wychowania, dlatego wymagają stanowczego przewodnika i jasnych reguł współpracy. Brak posłuszeństwa mają wpisany w swoją naturę.

Szpice to inteligentne, radosne psy z charakterem. Przywiązane do właściciela, nadają się na psy rodzinne.

Psy gończe

Dzięki wspaniale rozwiniętemu zmysłowi węchu wykorzystywane głównie w myślistwie, do tropienia i pogoni za zwierzyną. Zastosowanie znajdują też w policji czy straży pożarnej. W tej grupie znajdziemy m. in gończe, posokowce, ogara, dalmatyńczyka, bassety, beagle. Szczególnie dwa ostatnie trzymane są w domach do towarzystwa. Dzięki swojej urodzie znajdują zwolenników wśród rodzin. Nie są to jednak łatwe do ułożenia rasy. Mają silne popędy, mogą uciekać, kiedy zwietrzą trop. Są indywidualistami, którzy niekoniecznie akceptują inne zwierzęta w swoim najbliższym otoczeniu. Nie polecam dla początkujących miłośników psów.

Wyżły

Grupa dostojnych, smukłych psów wykorzystywanych głównie w myślistwie, do polowań w wodzie i na lądzie. To wszechstronne psy z temperamentem, łatwe do tresury, wytrzymałe i aktywne. Przywiązują się do swoich właścicieli, są lojalne. Nadają się na psy rodzinne, świetne do działalności sportowej.

Aportery i płochacze

Kolejna grupa psów myśliwskich wykorzystywanych do płoszenia i przynoszenia upolowanej zwierzyny. W tej grupie znajdziemy psy, które świetnie sprawdzają się jako psy rodzinne. To tutaj znajdziemy goldena retrivera, labradora retrivera, cavalier king charles spaniel czy spaniele.

To psy o łagodnym, przyjaznym ludziom i zwierzętom usposobieniu. Łatwe w prowadzeniu, pojętne i chętne do współpracy. Należy pamiętać, ze to aktywne psy, wymagają sporej dawki ruchu i szkoleń.

Psy ozdobne i do towarzystwa

To bardzo szeroka i niejednolita grupa czworonogów. Jedną wspólną cechą jest kompaktowy rozmiar 😉 Tutaj znajdziemy buldoga francuskiego- kanapowca, skorego do zabaw ; chihuahuę- wymagającą ciągłej uwagi i niekoniecznie dla rodzin z dziećmi; energicznego, ale męczliwego mopsa; nieufnego wobec obcych pekińczyka; świetnego towarzysza w sportach- pudla; pogodnego grzywacza chińskiego, idealnego dla rodzin z dziećmi.

Charty
Ich aerodynamiczna budowa i arystokratyczny wygląd sprawiają, że ciężko przejść obok tych psów obojętnie. To jedna z najstarszych grup psów, wykorzystywana podczas polowań, goszcząca na salonach a dziś świetnie sprawdzająca się w psich sportach typu agility lub flyball. Świetnie sprawdzą się jako towarzysze preferujących aktywny wypoczynek przewodników. W domu spokojne, nieszczekliwe. To psy inteligentne, niezależne. Szybko wyczują brak pewności czy niezdecydowanie swojego pana. W szkoleniu nie znoszą przymusu i krzyku. Na spacerach mogą mieć tendencję do ucieczek.

Podana wyżej charakterystyka to zbiór ogólnych informacji na temat predyspozycji poszczególnych ras. Natomiast każdy pies to indywidualność z którą mniej lub bardziej będzie nam po drodze. Zanim zwiążemy się na kilkanaście lat, warto przemyśleć, co możemy od siebie zaoferować psiakowi. Bo to co modne, nie zawsze będzie dla nas odpowiednie.