Psy są zwierzętami stadnymi. W grupie czują się bezpiecznie, maja towarzystwo do zabaw, kiedy stado śpi, zawsze któryś psiak czuwa, wspólnie zdobywają jedzenie. Żyją w grupie.
Dołączając do ludzkiej rodziny, czworonóg zaczyna z nią tworzyć nowe stado, dlatego, kiedy ma zostać w domu sam odczuwa stres i zamiast się odprężyć i uciąć sobie drzemkę, nasłuchują pod drzwiami lub monitorują otoczenie z okna.
Żeby nie budować w psie lęku i nie pogłębiać tego stanu, staraj się już od początku pokazywać mu, że Twoje zniknięcie nie jest końcem świata i po jakimś czasie wrócisz do domu.
- Naucz psa odpoczynku. Zapewnij mu spokojne miejsce, gdzie będzie mógł się odizolować, nawet, kiedy inni są w domu. Nie pozwalaj psu podążać krok w krok za sobą, nie musi ciągle kontrolować Twojej obecności. Odeślij go na miejsce i podaj jakiś smakołyk do przeżuwania/konga, żeby zajął się nim na dłużej.
- Jeśli pracujesz z domu, pies nie musi spędzać z Tobą całego dnia, leżąc pod Twoim krzesłem. Jeśli masz możliwość, izoluj się od pupila na jakiś czas a w przerwach zapraszaj do siebie na zabawę, mizianko.
- Planując wyjście, jeśli to możliwe, wyjdź z psem na dłuższy spacer i zmęcz go zabawami umysłowymi lub węchowymi. Nie każdej rasie wystarczy kilkukilometrowy spacer czy pogoń za piłką.
- Wychodząc z domu, nie przedłużaj tego momentu i nie żegnaj się z psem wylewnie. On myśli, że skoro tak go tulisz i świergoczesz, to wybierasz się na wojnę a nie do pobliskiego sklepu. No i co jak nie wrócisz??? Auuuuu
- Zostaw psu włączone radio, muzykę. Spokojne dźwięki czy głosy odwrócą uwagę od bodźców za oknem.
- Jeśli pies będzie znudzony, może zacząć niszczyć otoczenie. Zostaw psu gryzaki. Rozważ naukę klatki kennelowej.
- Działanie uspokajające i przeciwlękowe mają olejki CBD, które można rozpylać, jak zapach na komary, wkładając urządzenie do kontaktu.
- Jeśli powyższe rozwiązania nie skutkują a pies przeżywa silne lęki, pomyśl nad rozwiązaniem farmakologicznym. Skonsultuj z weterynarzem leki z grupy benzodiazepin, blokujące pamięć.