Zabierz psa na polowanie, czyli o łańcuchu łowieckim

Psy są drapieżnikami, poprzez ich udomowienie i hodowlę zaczęto kształtować zachowania i wyciszać lub przekierowywać, w zależności od potrzeb instynkty i popędy tych czworonogów. W ten sposób powstały poszczególne grupy psów, które pomagają ludziom w konkretnych pracach, takich jak polowanie, pasienie czy stróżowanie. Dlatego tez poszczególne grupy psów mają większe lub mniejsze tendencje do prezentowania różnych zachowań związanych z łańcuchem łowieckim.

Łańcuch łowiecki jest wzorcem zachowań, dziedziczonym przez psy z pokolenia na pokolenie i składa się z sekwencji działań. Na początku polowania pies tropi swoje ofiary. Następnie obserwuje, wybierając młode lub słabsze, czyli takie, które najłatwiej upolować. Ostatecznie wybiera jedną ofiarę i zaczyna się do niej powoli i cicho podkradać. Im bliżej podejdzie , tym krótsza będzie pogoń i szansa na zakończone powodzeniem polowanie.

Gdy pies zajmie już odpowiednią pozycję, rozpoczyna się pogoń i chwycenie zwierzyny. Następnie pies zagryza zwierzynę. Często towarzyszy temu energiczne potrząsanie głową, warczenie. W dalszej kolejności pies rozszarpuje ofiarę i zjada ją.

Schematycznie łańcuch łowiecki prezentuje się następująco:

namierzanie-obserwacja-podkradanie-pogoń-chwycenie-zagryzanie-rozszarpywanie-konsumpcja

Zaspokojenie instynktu łowieckiego, to jedna z potrzeb psa. W jaki sposób można jej sprostać w codziennym życiu, mieszkając w mieście?

Naucz psa zabawy szarpakiem. Niech pies goni poruszającą się zabawkę i upoluje ją. Przeciągaj się z nim. W pewnym momencie pies zacznie warczeć i potrząsać głową, jakby rozszarpywał ofiarę.

Pozwól psu wąchać i tropić (przykłady zabaw w domu: https://psisko.com/index.php/artykuly/kiedy-pada-zabawy-w-domu/ i na spacerze: https://psisko.com/index.php/artykuly/spacerek/ ). Możesz zapisać się na zajęcia nosework lub samodzielnie rozłożyć ślady.

Bawcie się razem w aportowanie lub frisbee, gdzie pies będzie mógł wypatrywać i gonić. Pamiętaj jednak, że takie zabawy mogą nakręcać psa. Nie rezygnuj z nich, zadbaj raczej o balans między nauka posłuszeństwa a pobudzającą zabawą, która może być nagrodą za wykonywanie poleceń.

Udanego polowania w miejskiej dżungli!