Żebranie przy stole

Siadasz do posiłku, zaczynasz jeść i czujesz świdrujące spojrzenie na sobie a na podłogę spadają pojedyncze krople śliny. Starasz się nie reagować i nagle na kolanach czujesz ciężar psiej głowy. Im bardziej jesteś obojętny, tym bardziej jego głowa staje się cięższa. Mimo wszystko nadal nie reagujesz i nagle słyszysz ponaglające szczekanie. Zaczęło się. No i nie zjesz spokojnie. Znasz to?

A to?

Skończyłeś jeść, zostawiłeś talerz na stole i wyszedłeś na chwilę. Wracasz a Twój pies wylizuje pozostawiony talerz lub kradnie resztki jedzenia ze stołu.

Dlaczego się tak dzieje?

Przyczyn takie zachowania jest kilka. Prawdopodobnie zdarzyło Ci się kiedyś ulec i dałeś mały kąsek psu podczas Twojego posiłku. Mogło to być nawet dla zabawy- podrzuciłeś kawałek a pies złapał w locie. Oboje mieliście i zabawę i korzyść.

Być może nie mogłeś dokończyć posiłku i zdecydowałeś się podzielić resztkami ze swoim pupilem. Pomijam już fakt, że ludzkie jedzenie jest dla ludzi a pieskie dla psów. Twoje przyprawy, panierki, sosy mogą zaszkodzić zwierzakowi. A swoją drogą, Ty chyba nie podjadasz psiej karmy ani mokrego jedzenia z puszki, prawda? Masz swoje.

Dlatego pies zaczyna domagać się tego samego, co masz na talerzu a nawet jeśli nie dostanie, to wykorzystując Twoją nieuwagę, sam się poczęstuje.

Kolejna przyczyna- możliwe, że do pewnego czasu pies nie poznał zasad a Ty ich nie respektowałeś, czyli pojawiły się typowe problemy wychowawcze.

Jak sobie poradzić z problemem?

Zacznij od ignorowania.

Kiedy pies wpatruje się natarczywie i zaczyna szczekać, nie zwracaj na niego uwagi. Nie patrz i nic nie mów. Brak jakiejkolwiek uwagi z Twojej strony powinien zniechęcić pupila.

Odeślij na miejsce

Jeśli pies zna komendę „na miejsce” i potrafi tam pozostawać, wyślij go na miejsce i rzuć kilka smaków, kiedy tam się znajdzie, dodając komendę na pozostawanie. Jeśli pies będzie grzecznie czekał na miejscu, nagródź go. Za każdym razem, kiedy się ruszy z miejsca konsekwentnie odsyłaj z powrotem. Twoja wytrwałość i konsekwencja pozwolą zrozumieć psu obowiązujące go zasady.

Daj mu przysmak

Na czas swojego posiłku, zanim usiądziesz, daj psu na jego legowisku np. konga z jedzeniem. Żeby pies miał zajęcie na dłużej i nie przeszkadzał Tobie w posiłku.

Zejdź ze stołu

Zakładam, że pies zna komendę „nie” lub „nie wolno”. Jeśli zauważysz moment, kiedy pies zaczyna krążyć koło stołu z jedzeniem i szuka dogodnego miejsca, żeby wskoczyć, powiedz mu komendę „nie/nie wolno”. Jeśli odpuści nagródź psa pochwałą i dobrym smakołykiem. Kiedy przyłapiesz go na gorącym uczynku, powiedz „Nie/nie wolno” i odeślij na miejsce.

Posprzątaj

Nie stwarzaj psu możliwości podjadania ze stołu. Po skończonym posiłku sprzątnij od razu talerze i wszystkie okruchy ze stołu i jego okolicy. Jeśli szykujesz na stole posiłek, zakryj specjalnym kloszem lub talerzem to, co na nim postawisz.

Dieta i zdrowie

Zastanów się, czy pies ma odpowiednią dietę, bogatą w składniki i czy dostaje jej odpowiednią ilość. Przypomnij sobie, kiedy ostatnio odrobaczałeś swojego pupila? Możesz też udać się do weterynarza, żeby wykluczyć problemy zdrowotne.

Oduczanie to proces, który może potrwać kilka tygodni. Nie zniechęcaj się, kiedy efekty są widoczne powoli. Bądź wytrwały i konsekwentny. Pomyśl- ćwiczysz kilka tygodni a problem masz rozwiązany na lata 😊