Psy od wieków towarzyszyły ludziom w polowaniach, dzisiaj przeszukują bagaże, samochody, by znaleźć narkotyki, ładunki wybuchowe. Psie zmysły wykorzystywane są w ratownictwie przy poszukiwaniu ludzi uwięzionych pod gruzami czy lawinami.
Najmocniejszym psim zmysłem jest węch. Zwierzęta te potrafią rozpoznać zapachy do nawet 10000 razy lepiej niż ludzie i określić kierunek, z którego pochodzi zapach. W mózgu psa znajduje się obszar odpowiedzialny za zmysł węchu, który jest 40 razy większy niż u człowieka. A psy ras tropiących mają nawet 300 milionów receptorów węchowych, podczas gdy człowiek posiada ich zaledwie 5 milionów.
Najsłabiej pies wykorzystuje ten zmysł kiedy jest przegrzany i zziajany, dlatego tez myśląc o zawodach, polowaniach czy treningu węchowym, zaplanować je na chłodniejsze dni.
Najsłabszym zmysłem jest wzrok. Psy odróżniają 2 kolory: niebieski i żółty. Dlatego też sprzęt na torze do agility jest w tym kolorze. Kolor czerwony widzą jako ciemny lub nawet czarny. Podobnie z kolorami pochodnymi np. różowy. Pomarańczowy odbiera jako barwę żółtawą. Przez wieki psy były dostosowywane do pracy w ciemnościach , dlatego w odróżnieniu od człowieka potrzebują zaledwie ¼ światła do normalnego funkcjonowania. Pole widzenia psa jest tez szersze niż i człowieka, wynosi 250 stopni, dlatego pies z łatwością dojrzy obiekt poruszający się za nim, bez odwracania głowy.
Obrazy akomodowane przez psie oko są rozmyte i niewyraźne. Dlatego, jeśli chcesz jego zwrócić uwagę porusz się. Bezruch działa na psa uspokajająco.
Zdarzyło Ci się tłumaczyć nieposłuszeństwo pupila jego problemem ze słuchem? Niepotrzebnie. Psy rozrózniaja dzwięki odległe o 8 stopni i podobnie jak ludzie odbierają dźwięki w zakresie od 65Hz do 2000 Hz.
Psy podobnie jak ludzie, rozróżniają smak: gorzki, słony, słodki i kwaśny. Największa awersje maja do smaku gorzkiego, który w naturze kojarzy się z trucizną. Dlatego też wykorzystywany jest on w preparatach służących do zniechęcenia psa do gryzienia mebli. Poza tym smak dla psa nie ma większego znaczenia. Psy posiadają zaledwie 1700 kubków smakowych, podczas gdy człowiek aż 9000.