Kłopotliwe powitanie

Kiedy samica wilka wraca do gniazda z polowania, szczeniaki skaczą do jej pyska w nadziei na otrzymanie jedzenia. Liżą pysk wadery a ta wymiotuje nadtrawione mięso będące podstawą wyżywienia młodych. Udomowione psy karmione są przez człowieka zupełnie inaczej, ale odruch wskakiwania na człowieka, kiedy ten przekracza próg domu pozostał.

Ja nie pozwalam moim psom na tak wylewne powitania, szkoda mi moich ubrań i zakupów, które wnoszę do mieszkania. Nie znaczy, że nigdy nie próbowały skakać😊 Akceptowalnych przeze mnie zachowań musiały się nauczyć.

Po pierwsze, żeby nie prowokować i nie nakręcać psa wchodzę do domu bez zbędnych słów powitania, rozczuleń, traktując tę czynność jak najbardziej naturalnie. Nie zwracam na niego szczególnej uwagi, zdejmuję buty i kurtkę , siadam i wołam wówczas do siebie. To moment na nasz rytuał powitań. Kiedy chcę zakończyć celebrowanie, mówię „koniec” i oddalam się do swoich zajęć.

Zanim jednak dojdziemy do tego etapu, trzeba psu pokazać, które zachowania nie są przez nas akceptowane.

1.Odwróć się

Jeśli wchodzisz do mieszkania a pies skacze na Ciebie, odwróć się do psa tyłem i stój nieruchomo. Dla psa to sygnał, że nie jesteś zainteresowana a on powinien przerwać niepożądane zachowanie. Kiedy się uspokoi, obróć się do niego. Jeśli znów zacznie skakać, powtórz czynność.

2. Odwróć uwagę

Inną metodą na wyhamowanie entuzjazmu psiaka, jest rozsypanie smaczków. Zanim wejdziesz do mieszkania, miej w zanadrzu kilka smakołyków. Otwórz drzwi i odwróć uwagę pupila, rozsypując jedzenie po podłodze. Koncentracja na zadaniu węchowym powinna uspokoić psa,a zanim upora się ze zjedzeniem, pierwsza fala emocji opadnie.

Opcja nr 2

Niektóre psy, np. retrivery lubią nosić w pysku przedmioty. Sama czynność jest też uspokajająca dla psów. Kiedy wejdziesz do mieszkania, podaj, naszykowaną wcześniej zabawkę.

3. Siad

Naucz psa komendy „siad”. Jeśli pies nie będzie na tyle podekscytowany Twoim pojawieniem się, żeby usłyszeć, co do niego mówisz, każ mu usiąść. Przywitaj się z nim dopiero wtedy, kiedy wykona polecenie a przy próbie nawiązania z nim kontaktu, będzie miał wszystkie cztery łapy na ziemi.

4. Wejdź i wyjdź

Kiedy wejdziesz do mieszkania a nakręcony pies zaczyna skakać i ujadać entuzjastycznie, nie mów nic, nie próbuj uciszać. Cofnij się za próg i zamknij drzwi. Odczekaj chwilę i wejdź. Zapewniam, za drzwiami będzie czekał zdezorientowany pies. Kiedy wejdziesz a pies będzie spokojny, nie mów do niego, rozbierz się zawołaj i nagródź. Jeśli jednak znów nakręci się na Twój widok, wyjdź ponownie za drzwi.

5. Smycz

Szczególnie szczeniaki potrafią podekscytować się na dźwięk dzwonka, nowej osoby. Jeśli spodziewasz się gościa, zapnij psa na smycz. Inna osoba niech wpuści gości do domu, Ty w tym czasie zajmujesz psa zadaniami- np. powtórką sztuczek, rozrzucaniem smaków. Chodzi o odwrócenie uwagi. Kiedy goście są gotowi a pies wyciszony, zbliż się z nim na smyczy, każ usiąść i pozwól na przywitanie.

6. Na miejsce

Naucz psa skojarzenia z dzwonkiem domofonu z odsyłaniem na miejsce/do klatki (jeśli używasz). Pozwól mu opuścić miejsce na Twoją komendę.

Za każdym razem bądź konsekwentny. Ćwicz sytuacje wchodzenia do domu w ciągu dnia kilka razy. I pamiętaj, tylko spokój nas uratuje 😉